5 důvodů proč rok 2021 je nejdůležitějším rokem v boji proti změně klimatu

Climate Action

Nebylo by lehčí, kdybychom čelili pouze jedné globální krizi? Bohužel, i když pandemie nadále narušuje téměř všechny aspekty naší existence, klima se neustále otepluje - a má ohromný dopad na naše životy.

Podle zprávy OSN pro snižování rizika katastrof (UNDRR) došlo za posledních 20 let k ohromujícímu nárůstu katastrof souvisejících s klimatem. Za tu dobu zemřelo přibližně 1,23 milionu lidí při 7 348 katastrofických událostech (z nichž většina byla způsobena změnou klimatu) - celkem byly zasaženy více než čtyři miliardy lidí. Míra úmrtnosti v chudších zemích je více než čtyřikrát vyšší než v bohatších zemích.

Frekvence klimaticky podmíněných událostí a náklady s nimi spojené  se budou jen zvyšovat - rok 2020 ve skutečnosti překonal rekordy v oblasti miliardových katastrof. Pravdou je, že nám došel čas, abychom se vyhnuli nejhorším dopadům změny klimatu. Pokud chceme obyvatelnou planetu, musíme jednat hned. Zde je důvod, proč je rok 2021 nejdůležitějším rokem v boji proti klimatické krizi.

  1. 2020 byl nejteplejším rokem všech dob

    NASA uvádí, že rok 2020 společně s rokem 2016 byli nejteplejšími roky zaznamenané historii. Nemůžeme tvrdit, že je to překvapivé. Všech 10 nejteplejších let v záznamech NASA se odehrálo od roku 2005 a sedm nejlepších se objevilo od roku 2014. Když sibiřské město nad polárním kruhem zaznamenalo teploty kolem 100 ° F. Průměrná teplota Země nyní vzrostla od konce 19. století o 2 ° F - a pokud drasticky nesnížíme emise uhlíku, mohla by být Země do roku 2070 „téměř nehybná“ až pro 3 miliardy lidí.

  2. Globální emise oxidu uhličitého se v roce 2020 snížily o 6,4%

    Globální emise oxidu uhličitého rostou po celá desetiletí, ale v roce 2020 se díky pandemickým karanténám zavedeným po celém světě snížily o 6,4%, což je dosud největší pokles. Pokud bychom v dlouhém a obtížném roce poznamenáném nemocí a nejistotou hledali něco dobrého, bylo by to právě toto - jasný důkaz, že urgentní kolektivní akce může vést k podstatné pozitivní změně. To je dobrá zpráva. Méně dobrou zprávou je, že když se opatření začala uvolňovat, hladiny oxidu uhličitého rychle stouply. Zotavováním se z pandemie nesmíme zapomenout podniknout kroky implementované v zemích po celém světě, abychom se vrátili do normálu, ale bez fosilních paliv. V roce 2021 si vzpomeňme, kolik toho můžeme dosáhnout, když pracujeme společně.

  3. USA se znovu připojilo k Pařížské dohodě o klimatu

    Vysoké globální teploty jsou zjevným znamením toho, že změna klimatu představuje hrozbu pro nás všechny bez ohledu na to, kde žijeme. Proto je třeba, aby všechny vlády na této planetě společně pracovaly na snižování emisí uhlíku. Pařížská dohoda o klimatu z roku 2015 byla nadějným okamžikem, kdy se zdálo, že tento druh spolupráce je konečně možný. Poté se Trumpova vláda rozhodla odstoupit a ponechala dohodu v limbu (země, která emitovala celkem více oxidu uhličitého než kterýkoli jiný národ). Pro svět je tedy dobrá zpráva, že za prezidenta Bidena se USA oficiálně znovu připojilo 19. února a nyní začíná tvrdá práce s drastickým snižováním emisí.

  4. Energie z obnovitelných zdrojů je nejlevnější formou energie v historii

    To vše se odehrává ve světě, který již prošel transformací a má k dispozici energii z obnovitelných zdrojů. Na podzim se sluneční energie stala nejlevnějším zdrojem elektřiny v historii. Což je úžasné. Je to však také součást trendu, který se datuje roky. Svět se stále více zaměřuje na obnovitelné zdroje, výrobu více baterií, více větrných turbín, více solárních panelů a všechny tyto investice vedly k důslednému snižování nákladů. IEA (Mezinárodní energetická agentura) uvedla, že téměř 90% nové výroby elektřiny v loňském roce bylo obnovitelných - a že jsme na dobré cestě k tomu, aby se obnovitelné zdroje do roku 2025 staly největším zdrojem energie na světě. 

  5. COP 26 (konference OSN o změně klimatu) se odehraje letos v Glasgow, ve Skotsku

    Je to doba obrovských otřesů a potřebných změn, díky nimž je ideální okamžik přivést zpět všechny národy světa na příští velkou konferenci o změně klimatu. COP 26 (konference OSN o změně klimatu) se bude konat v listopadu ve skotském Glasgow. Toto je nejlepší šance na světě od Paříže v roce 2015 dosáhnout skutečného a hmatatelného pokroku v oblasti snižování emisí, boje za spravedlnost v oblasti klimatu a zajištění spravedlivého přechodu k zelené, čistě nulové ekonomice. V Glasgow musíme zajistit, aby ochrana nejzranitelnějších populací světa byla na pořadu jednání. Musíme jednat společně. A musíme jednat hned. 

 

Pokud nás COVID-19 a mnohočetné katastrofy z minulého roku něco naučily, je to fakt, že vše se může změnit v jediném okamžiku. Díky tomu jsme pochopili, že jsme všichni propojeni. Ve skutečnosti je vše na naší planetě propojeno. Nové studie naznačují, že nejlepším způsobem, jak se chránit před další pandemií, může být boj proti změně klimatu se vším, co máme. Tato planeta patří nám všem, a pokud nám záleží na našich rodinách, našich sousedech a našich komunitách, máme právě teď vzácnou příležitost sejít se a změnit to. COVID nám ukázal, jak může kolektivní akce vést ke změně. Rok 2021 může být naším posledním, nejlepším pokusem o zajištění toho, aby planeta a lidé zůstali zdraví. Připojte se ke klimatickému hnutí ještě dnes.